Cimstone Tanıtım ve Kullanım Talimatı

Kompakt yapısı ile sıvı emmeyen Çimstone, bu özelliği sayesinde leke tutmaz, asit ve bazların yıpratıcı etkilerine karşı yüksek dayanım gösterir. Zeytinyağı, şarap, sirke, limon, deterjan, aseton, oje gibi malzemelerin diğer yüzeylere verdikleri zararlardan etkilenmez.

Parlaklığını kuvarsın doğal ışıltısından alan Çimstone, sonradan parlatma gerektirmez. Suda çözülen nötr bir deterjan, temizliği için yeterlidir. Bu nedenle temizlik giderlerinden önemli ölçüde tasarruf sağlar, temizlik sürelerini kısaltır. Kısacası Çimstone, size sevdiklerinizle geçirebileceğiniz uzun saatler bırakır...

Mikro gözeneklere sahip doğal taşların aksine Çimstone, Avrupa'nın en seçkin Ürün Analizi ve Güvenirliği Merkezi LGA Qualitest GmbH tarafından verilen hijyen raporuna sahip tek yüzey kaplama malzemesidir. Bu belge ile yüzeyinin kolay temizlendiği, temizlik sonrası mikrobiyolojik hijyen açısından tamamen güvenli olduğu onaylanmıştır.

Çimstone ayrıca kamu sağlığı ve güvenliği ile ilgili uluslararası düzeyde lider sertifikalandırma ve test kuruluşu olarak kabul edilen National Sanitation Foundation International (NSF) tarafından da sertifikalandırılmıştır. Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü ANSI tarafından da onaylanmış olan NSF 51 Sertifikası alan Çimstone, üzerinde yiyeceklerin hazırlanabileceği en güvenilir yüzeylerden biridir

Banko ve tezgahınızın ömür boyu ilk günkü özelliklerine sahip kalması için basit ve düzenli bir bakım yapmanız yeterli olacaktır.
Çimstone; yüksek aşınma, çizilme ve darbe dayanımına sahip, leke tutmayan, gözeneksiz ve hijyen raporuna sahip tek yüzey kaplama malzemesidir. LGA Qualitest GmbH adlı Alman Ürün Analizi ve Güvenilirliği Merkezi tarafından gerçekleştirilen hijyen araştırması sonucunda; Çimstone'un yüzeyinde bakteri üremesi gerçekleşmediği, yüzeyin çok kolay temizlenebileceği ve temizlik sonrası mikrobiyolojik hijyen açısından tamamen güvenli olduğu raporlanmıştır. NSF 51 Yiyecek Alanları Uygunluk kriterlerini de tamamen karşılayarak NSF Sertifikası alan Çimstone ev ve endüstriyel mutfaklarda yiyeceklerle temas halinde güvenli hijyenik yüzeyler sunar. Bu sayede, Çimstone tezgahınızın üzerinde yiyeceklerinizi güvenle hazırlayabilirsiniz.

Çimstone'un asit ve bazlara karşı gösterdiği direnç sayesinde; evlerde sık rastlanan çay, soda, şarap, sirke, limon, meyve suyu ve güçlü baharat lekeleri sorun olmaktan çıkar. Gözeneksiz yapısı sayesinde leke tutmaz. Az miktarda sıvı deterjan ve nemli bezle yapılacak basit bir temizlikle, yüzey ilk günkü yeni ve temiz görüntüsünü uzun yıllar korur. Bakım ve korumanın en kolay yolu dökülen yiyeceklerin kalıcı leke haline dönüşmeden silinmesi ve düzenli günlük temizlik yapılmasıdır. Tezgahınıza dökülen yiyecekleri uzun süre bekleyip kalıcı leke haline dönüşmeden silin. Unutmayın ki, içerisinde ağartıcı ve ovucu partikül bulunan deterjanlar zamanla yüzeylere kalıcı zarar verebilir. Bu nedenle, deterjan seçimine de özen gösterin ve temizlikten sonra yüzeyi mutlaka durulayın.
- - - - -

 • Kurumuş Artıklar ve İnatçı Lekelerin Çıkarılması

 • Dökülen yiyecek, içecek veya benzeri şeyler hemen temizlenmezse kuruyup zor lekeye dönüşebilir. Kuruduğunda çıkarılması zorlaşan boya, oje, sakız, hardal, ağır yağlar gibi artıkları plastik bir spatula yardımı ile narince kazıyın, ardından suyla temizleyin. Lekenin kalması durumunda, Cif Power Sprey (Unilever) veya Mr. Muscle Sprey (Johnson Wax) gibi banyo-mutfak yüzey temizleyicilerini lekenin üzerine uyguladıktan sonra, Scotch-Brite (3M) mavi hassas sünger ile ovalayın, ardından mutlaka durulayın.

  Tek seferde çıkarılması güç olan inatçı kirlerin temizlenmesi için, Domestos Ultra Çamaşır Suyu (Unilever) ve Mr. Proper Aktif Jel (Procter&Gamble) gibi çamaşır suyu katkılı jel temizleyiciler de oldukça başarılıdır. Banko ve tezgahınızı, hiçbir şekilde temizlik ürününü iyice durulanmadan kurumaya bırakmayın.

  Özellikle pas türü lekeler, ağır kimyasallarla çıkarılır ve temizlenirken yüzeyin yıpranmasına yol açar. Öncelikle pas ve kireç lekelerinin oluşumuna izin vermeyin. Eğer oluştuysa da çıkarmak için direkt leke üzerine uygulanması ve uygulama sonrası mutlaka durulanması şartıyla Marc Deodorantlı Kireç ve Pas Sökücü Jel (Reckitt Benckiser) gibi ürünler kullanın.

  Yüzeydeki yağ lekelerinin temizliğinde ise Kombi Yağ Çöz (Levent Kimya), Cillit Bang (Reckitt Benckiser) ve Ajax Sık ve Sil (Colgate Palmolive) gibi yağ ve kir çözücü ürünleri mutlaka durulanmak koşulu ile kullanın ve uygulama sonrası yüzeyi çok iyi durulayın.
 • - - - -
 • Çimstone Sağlamdır, Ancak Tahrip Edilemez Değildir
 • Her türlü yüzey gibi Çimstone da fiziksel özelliklerini zayıflatan çok güçlü kimyasallara ve çözücülere maruz kalması halinde, kalıcı olarak hasar görebilir. Alifatik veya aromatik solvent içeren ürünleri (tiner gibi), trikloretan veya metilen klorid içeren ürünleri banko ve tezgahınıza uygulamayın. Fırın/ocak temizleyicileri gibi yüksek agresif temizleme ajanlarından ve yüksek alkalin/pH seviyesine sahip bulaşık makinesi deterjanlarından uzak durun. Bu kimyasalları ve bunları içeren ürünleri, banko ve tezgah üzerinde kullanmanız sakıncalı olabilir.

  Yağ veya pudra içeren ürünler de yüzeyde buğulu görüntü oluşturabilir. Çam yağı gibi malzemeler içeren temizleyiciler yüzeyde bırakılırsa, banko ve tezgahta iz yapabilir. Ayrıca içinde yumuşak ya da sert ovucu partiküller bulunan (Toz Vim, Cif Krem gibi) temizlik maddeleri kullanılması uygun değildir. Bunların yerine jel ve sıvı türünde ürünleri kullanın.

  İçinde yüksek oranda asit (tuzruhu gibi) veya baz bulunan temizlik malzemeleri de temizlik sonrası tamamen durulanmazsa, zaman içinde etki göstermeye başlar. Temizlik için pH etkisi azaltılmış ürünleri (raflarda bulunabilecek genel temizlik ürünleri) kullanın. Aktif hidroksit içeren alkali ürünleri, derzleri etkileyecek yoğunluktaki asidik ürünleri kullanmayın. Yüzeyin bu zarar verici maddelerden herhangi birine maruz kalması durumunda, hemen suyla silerek zararlı etkinin oluşmasını engelleyin.

  - - - - -

   

 • Yüksek Sıcaklığa Maruz Bırakılmamalıdır

 • Çimstone, sıcaklıkları kısa süreli olarak tolere edebilir. Ancak, fırından çıkarılan tepsi veya ateşten alınan tencere gibi çok yüksek sıcaklığa ulaşmış mutfak kaplarınızı tezgahınızın üzerine koymayın, mutlaka nihale kullanın. Çok yüksek sıcaklıklara maruz bırakılan yüzeylerin, ürün özelliğine göre farklı tepkiler vermesi (çatlama, renkte açılma, yüzey bozukluğu) beklenebilir. İşlem gören ve kesim yapılan kısımlar, zayıf olan bölgeler olduğundan, o bölgelerin ısıya karşı korunmasına daha fazla özen gösterin. Ayrıca, süpürgelik veya bankoya yakın duran bir ısı kaynağı varsa, yansıyan ısıya dikkat edin. Yansıyan ısı birikerek çok yüksek derecelere ulaşıp banko ve tezgahınızda bozulmalara yol açabilir.

  - - - - -

  Dikkat!

  Deniz kabuklu 422 Riviera gibi içinde organik efekt malzemesi bulunan ürünlerimiz, yapısındaki organik malzemeler nedeniyle, diğer Çimstone ürünleri ile aynı özelliklere ve dirence sahip değildir. Bu nedenle, deniz kabuklu yüzeyleri deterjan ile temizlemeyin. Özellikle çamaşır suyu katkılı temizlik ürünleri, deniz kabuğu gibi efekt malzemeli Çimstone yüzeyler üzerinde kalıcı zararlar verebileceği için, kesinlikle kullanmayın.

  - - - - -

  Granit

  Granit, yerkürenin milyonlarca yıl süren jeolojik oluşum dönemlerinde kuars, feldispat ve mika gibi çeşitli minerallerin birleşmesiyle oluşmuş doğal magma kayalarıdır. Bileşimindeki bu minerallerin oluşturduğu dokusuyla sağlam bir yapıya ve zengin renk skalasıyla estetik görünme sahip olan granit, tarih boyunca aranılan, yeryüzünün en sert ve dayanıklı yapı malzemesi olmuştur.

  Granit, yapıları dış etkenlerden koruması, yapı içi iklimi muhafaza etmesi, periyodik bakımlara ihtiyaç göstermemesi, ışığı yansıtması ve parlaklığını uzun süre koruyarak ilk günkü görüntüsünü yıllarca kaybetmemesi gibi fiziksel özelliklerinin yanı sıra zengin renk ve doku seçenekleriyle, modern mimaride tercih edilen bir yapı malzemesidir. Ayrıca çeşitli kalınlıklarda ve ebatlarda imal edilebilmesi, cephe kaplaması için ankraj deliklerinin delinebilmesi gibi avantajlara sahiptir.

  Günümüzün en dayanıklı ve estetik yapı malzemesi olan granit, zengin renk ve doku çeşitliliğine sahiptir. Kolay temizlenebilir oluşuyla da iç ve dış mekanlarda kullanılabilecek en işlevsel ve hijyenik malzemedir.